Тема. Роль сім’ї в житті
людини. Родовід.
Світ
народних пісень. Колискові.
Мета: узагальнити
поняття «родина», «рідня», «рід»;розкрити особливості жанру народної колискової
пісні;
розвивати мислення, усне мовлення, пізнавальні,
слухацькі,вокальні та творчі здібності;
розширити уявлення учнів про стосунки між членами родини, про обов’язки у
сім’ї;
виховувати шанобливе ставлення до всіх членів
родини,любов до маминої пісні, повагу до старших та почуття гордості за свій
рід.
Обладнання: ребус,
картки для роботи в групах, презентації « Сторінками сімейних альбомів» , «
Мамина колискова».
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація знань
1. Розгадування ребуса
7 Я
|
-
Яке слово зашифроване?(Сім’я)
2. Побудова асоціативного куща
СІМ’Я
|
- Ми часто говоримо слово
сім’я. Воно таке звичне. Діти, коли ви чуєте чи вимовляєте це слово, що ви
уявляєте?(Мама,тато,братик, сестричка,бабуся...)
( Діти називають слова, вчитель будує на дошці
асоціативний кущ )
IІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні на уроці ми поговоримо про найрідніших
для кожного з нас людей – наших батьків, нашу родину, рід, родинні стосунки. А
урок наш буде незвичайний. Ми поєднаємо
два предмета - «Я у світі» та « Музичне мистецтво»
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь
учителя з елементами бесіди, з’ясування понять «родина», «рідня», « рід».
- Як ви гадаєте, хто становить родину?
(Тато, мама, діти – це родина,сім’я)
- А що таке рідня?
( Дід, баба, тітка, дядько, дядькові діти, тітчині
діти )
- А хто становить рід?
(Вся рідня – теперішня і давнішня – це рід .)
- Рід є
найбільшим, бо це всі наші родичі. Це одне чи ряд поколінь, які пішли від
одного предка: рід по маминій лінії, рід по батьковій лінії. Наші прадіди
уявляли життя людей на землі як велетенське Дерево Роду. Свій маленький
листочок на цьому Дереві має кожен із вас.
В
третьому класі ви досліджували свій родовід і брали участь у конкурсі на
кращого знавця свого роду.(Демонстрація деяких родових дерев)
- Діти, як ви гадаєте,для чого ми вивчаємо такі
теми?
- Люди завжди берегли пам'ять про своїх прадідів.
Дехто міг нарахувати сім або й більше колін свого роду. В давнину було за обов’язок знати поіменно
свій родовід від п’ятого чи навіть сьомого коліна.. Триматися свого роду,
оберігати сімейні реліквії, традиції, передавати їх у спадок наступним
поколінням – було обов’язком. Тих, хто цурався чи нехтував історичною пам’яттю,
зневажливо називали «людьми без роду-племені».
2.Значення
сім’ї для людини
- Як ви гадаєте, для чого людині сім’я? (
турбота, допомога, підтримка, захист, любов, довіра, піклування,традиції,
виховання)
Якого б віку і статусу не була
людина, де б вона не жила і яких поглядів би не дотримувалася, вона потребує
родини. Спочатку тієї, де народжується і росте, потім – тієї, яку створює сама
і де ростить своїх дітей.
2. Обов’язки дітей у сім’ї.
а)Читання в особах вірша А. Костецького
« Домашній твір»( Додаток А)
б)Бесіда
–
Як ви гадаєте на яку оцінку заслуговує Вітько?
– Хто повинен мати обов’язки в сім’ї?
– Які ваші обов’язки в сім’ї? (відповіді дітей).
– Чи виконуєте ви їх із задоволенням? Чому?
– Кому ви полегшуєте працю, виконуючи свої
обов’язки?
– Дружна родина – велике багатство. Немає нічого
кращого на землі, як батьківська любов. Батьки «вкладають» у вас душу та серце
своє. І ви повинні віддячувати їм за це своєю любов’ю, добротою, старанням і хорошим
навчанням.
3.Робота
над прислів’ями.
Вчитель
- З давніх-давен люди шанували своїх батьків, з
великою відповідальністю ставились до виховання дітей. Тому в народній творчості дуже багато
прислів’їв, приказок і порівнянь на тему «Родина»
а)Читання приказок
Скарбниця народної мудрості.
Яка сім’я – такий і я.
Яблуко від яблуні далеко не падає.
У сокола і діти – соколята.
Яке дерево – такі й квіти, які батьки – такі і діти.
Яка хата – такий і тин, який батько – такий і син…
б)Робота
в групах (Учні об’єднуються в групи,відновлюють деформоване
прислів’я, пояснюють, як вони його
розуміють)
1
група
одною, рукою, Мати, а, гладить, б'є, другою
(Мати одною рукою б'є, а другою гладить.)
2група
зігріває, не, а, любов,
і, Дім, злагода, піч,
(Дім зігріває не піч, а любов і злагода.)
3
група
корінням, а, людина, тримається, сім’єю, Дерево,
(
Дерево тримається корінням, а людина сім’єю.)
4 група
батька,
тобі, скрізь,гладенько, й, неньку,
Шануй, то, буде,
Шануй
батька й неньку, то буде тобі скрізь гладенько
4.
Бесіда вчителя музичного мистецтва .(Використання
презентації « Мамина колискова»)
- Про дужу, міцну родину, у якій
підтримують один одного, родинне вогнище, гніздо, до якого завжди хочеться
повертатись складено багато народних не лише прислів’їв та приказок казок,а й
пісень. І серед них є пісня, яка і тепер людину зустрічає з самого першого дня
її народження на світ. Лагіднішої пісні, мабуть, нема.
- Про яку пісню
йдеться? (Колискова)
- Чи співали
вам мами колискові, коли ви були ще зовсім
маленькими?
- Колискова - один із жанрів народних родинно-побутових
пісень. Скільки їх створено народом, напевне і не злічити. В них серце і душа
народу, ніжність і ласка материнської мови. (Слайд1)
Колискова пісня, колискова –
То найперша материна мова.
Пахне вона м’ятою і цвітом,
Чебрецевим і суничним літом.
Пахне молоком і споришами…
Скільки в ній ласкавості і шани,
Скільки в ній тривожності людської,
І надій, і сивини гіркої…
Колискова пісня, колискова –
То солодка материна мова. М. Сингаївський!
5.Робота
в парах
- Які
асоціації викликає колискова? Запишіть
декілька з них на ваших картках.
(Учні на
картках записують слова, які у них асоціюються зі словом
«
колискова», озвучують їх)
Творцями і виконавцями колискових
переважно є жінки – мами, бабусі, старші сестрички. Колискова – це пісня
материнської душі, діалог двох сердець: дитячого і матусиного. Дитина ще не
вміє говорити, а від мами вже чує колискову пісеньку, ласкавий тихенький наспів
заспокоює та заколисує малюка
- Чому центральним у групі колисанок
є образ матері? (Вони сповнені мріями, думками матері про майбутню долю дитини.)
6.
Музичний словничок. ( Слайд2)
- Давайте звернемося до Музичного словничка.
Колискова пісня - лірична пісня, яку виконує
матір, коли заколихує свою дитину для того, щоб її приспати. Під спів неньчиної пісні виростали
поети і композитори, хлібороби і сміливі воїни, філософи і мудреці, просто
добрі люди.
“Якби не мамина пісня, - казав один древній історик, - наше
життя було б набагато біднішим.”
7.
Слухання музики.
а) (
Слайд3)
- Давайте
послухаємо одну з чарівних колисанок – українську народну пісню «Ой ходить сон»
у виконанні Квітки Цісик.
- Поміркуйте про
що розповідає твір?
- Охарактеризуйте мелодію, темп, ритм прослуханої пісні.
- Чим колискові відрізняються від інших українських народних пісень?
б)Музичне
сприймання. (Слухання пісні)( Слайд 4)
в) Обговорення.
·
Мелодія
в колискових завжди проста і слова часто повторюються, щоб дитина сприймала
ніжні інтонації материнського голосу. Діти ще не розуміють текст, але добре
розуміють материнські інтонації, які наче охороняють і заспокоюють дитину.
·
Колискові
пісні побудовані так, що їхня ритмічна рівномірність руху мелодії заспокоює,
втихомирює. )
г)Засоби
музичної виразності. ( Слайд5 )
Кожна пісня має свої особливості та засоби музичної виразності, але
колискові, зазвичай підпорядковуються певним правилам. Давайте перевіримо, чи
відповідає цим правилам наша колискова.
8.
Робота над піснею.
а)
Гра «Композитори». ( Слайд 6 )
Перш ніж ми розучимо українську колискову «Котику сіренький» у виконанні
неперевершеної Ніни Матвієнко, спробуйте себе у ролі композиторів і придумайте
свою мелодію на рядки цієї народної пісні «Котику сіренький, котику біленький
котку волохатий, не ходи по хаті».
б)
Слухання української колискової «Котику сіренький». ( Слайд 7 )
в)
Розучування пісні. (1 куплет). ( Слайд 8)
Зверніть увагу на наспівність і протяжність мелодії, м’яке та спокійне
дихання, уповільнений темп.
Колискові пісні - це твори,
в центрі яких не стільки сама дитина, а скоріше світ, в якому дитина живе — її
дім, її родина.
Не дано нам згадати того дня, коли над нашою колискою
вперше нахилилася мати. Це – мить, і це – вічність, бо мама завжди з нами, вона
живе в нас і в наших дітях та внуках, в усьому нашому роді і береже нас та
благословляє на добро - добра й вічна Берегиня роду людського.
9.
Перегляд презентації «Сторінками
сімейних альбомів.»
Вчитель:
- Існують
різні сімейні традиції. Одна з них – створення сімейного альбому. Пропоную вам
переглянути деякі сторінки сімейних альбомів учнів нашого класу.
V. Підсумок уроку
- Чи сподобався вам урок?
Які висновки зробили для себе після уроку?
«Додаток
А
« Домашній твір» А Костецький
Вітько сопе.
Вітько стражда, перебира ногами. Він за столом. Він пише твір: «Я помагаю мамі».
Старанно, олівець гризе
та супить брови грізно, але нічого — хоч умри! до голови не лізе...
Та ось
тихесенько зайшла в його кімнату мама: — Вітюнь, будь ласки, в магазин сходи за сірниками.
— Ідея! —
вигукнув синок, а мамі: — Ну й морока! Сама піди! Я твір пишу і не ступлю ні кроку.
Виходить мама.
А Вітько швиденько пише в зошит: «Я в магазин умить іду, як тільки мама просить...»
Хвилин за десять мама знов
з’являється у дверях: — Вітюнь, картопельки начисть, а я зварю вечерю.
— Сама начисть! —
схопивсь Вітько. ось-ось од крику лопне. — Я твір пишу! Я зайнятий, а ти — якусь картоплю!
Виходить мама.
А синок писати знов сідає: «Я мамі сам варю обід, вечерю та сніданок...»
Радіє син:
— Чудовий твір! Оцінка буде гарна!.. —
І геть не думає про те,
що він радіє марно. |
Немає коментарів:
Дописати коментар